Results for SCOA League Level C Event, Kings Garn Gutter, New Forest, 17/03/2013
Courses Brown, Blue, Green, Short Green, Light Green, Orange, Yellow, WhiteBrown (length 9.5km, climb 215m, 20 controls)
1 Alan Cherry INT M21 52:18 2 Ben Stevens AIRE M21 52:21 3 Alan Velecky SO M45 58:20 4 Richard Barrett BAOC M40 60:56 5 Tim Morgan SOC M16 60:59 6 Robert Ashton BAOC M21 61:54 7 Steve Long TVOC M50 62:05 8 Steven Horsler WIM M45 62:38 9 David Currie SOC M35 63:19 10 Andrew Nash SOC M35 68:15 11 Chris Turner WIM M50 71:05 12 Craig Blackford BADO M45 71:21 13 Richard Cottle BOK M45 73:16 14 Mike Frizzell BADO M55 74:50 15 Neville Baker TVOC M60 75:23 16 Jason Falconer WSX M40 75:26 17 Andrew Rowe POTOC M35 75:56 18 Charles Gook BADO M45 76:19 19 Graham Whiffen WSX M40 76:22 20 Jes Dickin SOC M50 77:14 -------Brown standard------- 21 Richard Beard WAOC M60 81:32 22 Mike Maliphant SOC M50 88:17 23 Rich Golding M40 93:56 24 Joanne Pickering WIM W21 96:24 mp Jon Brooke WSX M45 64:10 Missing no 16
Courses Brown, Blue, Green, Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top, index
Blue (length 7.0km, climb 180m, 16 controls)
1 Mark Burley BOK M21 44:07 2 Colin Dickson BAOC M55 44:48 3 Mikhail Gryaznevich TVOC M55 47:22 4 Philip Eeles SOC M55 47:32 5 Gavin Clegg WSX M55 47:57 6 Tamsin Moran SOC W20 48:02 7 Alun Jones TVOC M55 48:15 8 Dale Paget WSX M45 48:42 9 Robert Sweatman SOC M50 48:59 10 Julian Hartwell SOC M55 51:23 11 Christine Currie SOC W35 52:26 12 David Jukes BKO M60 52:47 13 Paul Lane BAOC M55 52:52 14 Roger Crickmore WSX M50 53:05 15 Richard Cronin BOK M21 53:56 16 Mark White SARUM M55 53:58 17 Mike Goldthorpe SOC M55 54:07 18 Mike Derbyshire BAOC M55 54:08 19 Robin Bishop TVOC M45 54:10 20 Brian Fletcher QO M40 54:47 21 Ian Moran SOC M55 55:06 22 Jim Prowting TVOC M65 55:15 23 Martin Kensett SN M45 55:34 24 Paul Thwaites M50 55:37 25 Chris Pritchett WIGHTO M50 55:52 26 Richard Sharp TVOC M45 56:10 27 Stu Levene HH M40 56:12 28 John Orton NWO M55 56:51 29 Sally Calland WIM W35 57:15 n/c Kevin Bracher SOC M55 57:19 30 Michael Reynolds NWO M65 57:39 31 Ian Cooper BKO M70 57:41 32 Woo Allen BAOC W45 57:47 33 Derick Mercer BKO M45 58:07 34 Lawrence Percival OUOC M21 58:09 35 Andrew French WIM M45 58:46 36 Andrew Graham BKO M55 58:52 37 Robin Smith SOC M60 59:05 38 Ian Peirce SARUM M65 59:13 39 Tamsin Horsler WIM W45 59:34 40 Paul Oldfield BAOC M55 60:33 41 Marcus White SOC M45 60:37 42 Eamon Staunton WIM M55 60:38 43 Daniel Williams SOC M35 60:50 44 Mark Howell SN M45 61:23 45 Terry Smith SOC M60 61:39 46 James Wilkinson HOC M21 62:07 47 Christopher Branford WIM M65 62:12 48 Mike Jones SOC M50 62:22 49 Kezia Jukes BAOC W21 62:28 50 Frida Forshallen WSX W21 62:36 51 Alastair Moir SOC M55 62:40 52 Robert Hick WSX M50 63:35 53 John Dalton TVOC M50 63:52 54 Jane Morgan SOC W50 64:32 55 Andy Gaches WIGHTO M65 64:36 56 Alan Kersley BADO M55 66:05 57 David Saunders HH M50 66:10 -------Blue standard-------- 58 Dave Chapman SN M60 66:13 59 Adrian Lovell BADO M55 66:17 60 Steve Fletcher BKO M60 66:20 61 Peter Stewart SOC M55 67:01 62 Tony Ludford BADO M65 67:15 63 Michael Merritt SO M55 67:46 64 Colin Godbold BKO M55 68:42 65 Gavin Robinson WIM M45 69:16 66 Lisa White SARUM W18 69:25 67 Roger Pleasant SOC M65 72:32 68 David Battison SARUM M65 74:25 69 Megan Ashton RMOC W21 74:44 70 Alan Brown WSX M55 76:08 71 Robert Norley SOC M50 77:21 72 Glyn Williams WIGHTO M60 77:46 73 Stephen Mallison WIM M21 79:20 74 Serena Ludford BADO W45 80:52 74= Marcus Bateman SN M45 80:52 74= Mike Bray SN M55 80:52 77 Louie Malatesta SN M40 81:59 78 Tina Stratford WSX W40 83:37 79 Marie-Anne Fischer TVOC W50 86:25 80 Mike Cooper WIGHTO M60 86:44 81 John Taylor HM FORC M45 88:33 82 Carol Bradwell W60 148:44
Courses Brown, Blue, Green, Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top, index
Green (length 5.1km, climb 140m, 12 controls)
1 Tom Bray SOC M21 33:42 2 Peter Smith SOC M45 42:36 3 Simon Bevan SOC M45 43:06 4 Katie Blackford BADO W16 43:43 5 Colin Hicks SOC M60 45:40 6 Gwyn Davies SARUM M60 47:07 7 Inara Gipsle TVOC W60 48:42 8 Elisabeth Dickson BAOC W55 49:08 9 Edward Hicks SOC M16 49:18 10 Mike Christopher WIM M55 49:35 11 Julia Hicks SOC W50 49:44 12 Nicola Brooke WSX W45 50:14 13 Terry Sankey SOC M65 50:24 14 Kirsty Staunton WIM W55 50:58 15 Peter Wilson MDDXO M50 53:34 16 Jessica Stanfield SOC W45 53:54 17 Colin Holcombe BAOC M55 53:55 18 Ray Massey SOC M70 53:57 19 Julie Astin WSX W60 54:19 20 Roger Moore WIM M55 55:34 21 Richard Brightman WIM M70 56:07 22 Mike Dawson WSX M60 56:24 23 Peter Bennett BKO M70 56:57 24 Ron Cartwright SOC M60 57:35 25 Alison Saunders HH W50 57:42 26 Tracey Penna SOC W45 57:43 27 Richard Steptoe TVOC M65 57:46 28 Steve Pullen SOC M60 58:15 29 Laura Wilcox WSX W50 58:57 -------Green standard------- 30 Roger Hicks SOC M50 59:14 31 Abigail Bateman SN W16 60:26 32 Gavin Avey-Hebditch WSX M50 61:21 33 Adell Cooper NWO W50 61:45 34 Carol Taverner WIGHTO W50 61:55 35 Mary Nixon SOC W60 63:32 36 Julia Loring SOC W50 66:54 37 Catherine Hutchison SOC W21 67:13 38 Peter Bartlett WIGHTO M55 67:16 39 Gill Godbold BKO W55 67:57 40 Caroline Christopher WIM W60 68:18 41 James Raymer SOC M40 68:48 42 Clare Hutchison SOC W35 68:52 43 Jane Blackford BADO W40 69:11 44 Andrea Gook BADO W40 70:59 45 Fiona Clough BKO W50 72:16 46 Emma Crickmore WSX W18 72:31 47 Roberta Baldwin SN W60 73:26 48 Jenny Dickin SOC W16 79:17 49 Eric Harper BKO M60 80:52 50 Bryan Penny WIM M70 81:25 51 Mike King WIM M65 84:01 52 Eric Whapples WSX M65 84:46 53 Paul Channing SOFA M55 85:45 54 Alan Hooper WSX M70 86:14 55 John Warren WIM M75 87:44 mp Pat Hart SARUM W70 83:42 Missing no 8 mp Daniel Whapples WSX M21 88:27 Missing no 11
Courses Brown, Blue, Green, Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top, index
Short Green (length 3.9km, climb 110m, 12 controls)
1 Olwen Rowlands SOC W21 37:04 2 Sue Hands WIM W65 42:30 3 Bill Brown WSX M75 45:48 4 Jim Graham IND M60 46:11 5 Alan Jones BKO M45 48:10 6 Ken Williams BAOC M75 49:50 7 Jenny Bray SN W55 50:16 8 Sue Tilney SOC W45 50:42 9 Vikki Crawford WIM W70 50:48 10 Sue Williams WIGHTO W60 51:30 11 John Thompson TVOC M75 53:02 12 Richard Baldwin SN M65 54:53 13 Kay Sayer WSX W65 55:10 14 Katherine Pike WIM W50 55:11 15 David Lee NGOC M75 56:06 16 Richard Arman WSX M80 60:21 ----Short Green standard---- 17 Carolyn Dent SARUM W50 61:48 18 Elaine Chapelhow SOC W45 64:17 19 Madeleine Vickers OUOC W21 65:08 20 Anne-Marie Hillier MDDXO W60 65:11 21 Deborah Mays WIM W50 66:12 22 Kjell Tullus SLOW M60 69:38 23 Denise Harper BKO W60 70:07 24 Barbara Warren WIM W75 71:06 25 Peter Robson SOC M80 71:32 26 Chris Brown WSX W70 88:44 27 Freda Peirce SARUM W70 88:51 28 Mel Golding W40 89:28 29 Jill Brown WSX W65 94:52 30 Ron Ley SARUM M90 96:44 31 David Tonge WIM M75 101:51 32 Vicki Barkaway SOC W60 114:01
Courses Brown, Blue, Green, Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top, index
Light Green (length 3.0km, climb 70m, 11 controls)
1 Alexander Buck SARUM M14 26:25 2 Janos Pula IND M35 32:14 3 Alex Everest IND M11 40:11 4 Sophie Leonard IND W21 44:10 5 Georgia Everest IND W14 51:25 6 John Marsh SO M45 51:49 ----Light Green standard---- 7 Diana Gannon WIM W55 52:43 8 Jillian Devine SOC W45 55:32 9 Margaret Thompson TVOC W75 58:32 10 Lauren Newitt SOC W14 62:51 11 Robert Langford SOC M75 126:28 James Blake M45 rtd Missing nos 1,3-4,7-10; 1 out of orde
Courses Brown, Blue, Green, Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top, index
Orange (length 2.1km, climb 60m, 9 controls)
1 Thomas Howell SN M12 25:56 2 Brian Hart SARUM M65 27:28 3 Sarah Horsler WIM W12 29:03 4 Harriet Oates IND W10 29:54 5 Emily Oates IND W10 30:49 6 Ben Morris IND M12 31:16 ------Orange standard------- 7 Bernice Tonge WIM W70 45:34 8 Sheila Gold WSX W55 46:03 9 Amelia Fumpston W10 49:30 10 Sam Johnson GREGGS M16 50:10 11 Jan Daniels QO W55 50:45 12 Wells Family SOC M50 52:34
Courses Brown, Blue, Green, Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top, index
Yellow (length 2.1km, climb 55m, 9 controls)
1 Nicolas Barrett BAOC M10 22:54 2 Jenny Chapelhow SOC W10 25:01 3 Cloe Paget W10 30:51 ------Yellow standard------- 4 Denise Croucher W55 40:37 5 Yvette Paget WSX W10 45:27
Courses Brown, Blue, Green, Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top, index
White (length 1.6km, climb 40m, 11 controls)
1 Elizabeth Horsler WIM W10 14:03 2 Agnes Brooke WSX W10 14:34 3 Arthur Brooke WSX M10 16:09 4 Carys Sharp TVOC W8 21:45 5 Caja Whapples WSX W10 50:42 -------White standard------- Zoe Paget W10 rtd Missing nos 4-11
Courses Brown, Blue, Green, Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk